odwołanie końca świata 7

Toruńska Agenda Kulturalna odwołała koniec świata

Dziewięć lat temu według kalendarza Majów miało nastąpić niezwykłe wydarzenie – koniec świata. Jak wiemy, koniec na szczęście nie nastąpił, za to w czerwcu 2012 roku torunianie mieli okazję uczestniczyć w efektownym widowisku edukacyjno-muzycznym pod nazwą „Odwołanie końca świata”. To niezwykłe, plenerowe wydarzenie łączące elementy teatru, sztuki wizualnej i muzyki nawiązywało do legendy o toruńskim dzwonie Tuba Dei...

Edukacyjne działania TAK-u

Od dziesięciu lat Toruńska Agenda Kulturalna oprócz organizacji wydarzeń kulturalnych prowadzi również działania edukacyjno-rozwojowe. Na przestrzeni ostatnich lat zorganizowaliśmy ponad 524 różne wydarzenia, warsztaty, spektakle i spotkania skierowane do toruńskiej młodzieży. Od 2018 roku organizujemy wyjątkowy festiwal Archipelag Zabawy skierowany i w całości poświęcony najmłodszym odbiorcom kultury! Po przekroczeniu progu festiwalu młodzi torunianie dzięki różnorodnym grom oraz specjalnie stworzonym zajęciom odkrywają świat i uczą się np. podstaw karate, rękodzieła czy gry na instrumentach. W zeszłym roku w związku z pandemią Toruńska Agenda Kulturalna zorganizowała liczne projekty online, z których z chęcią korzystały zarówno dzieci jak i dorośli. Projekt #TAKzostanwdomu obejmował specjalne warsztaty zakresu: tworzenia produkcji muzycznych, podstaw fotografii, śpiewu oraz współczesnego dziennikarstwa kulturalnego.

Odwołanie Końca Świata

6 czerwca 2012 roku miało miejsce jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych – tranzyt Wenus, czyli przejście planety na tle tarczy Słońca. To niezwykłe wydarzenie ma miejsce raz na 120 lat i na przestrzeni wieków łączone było z nadejściem końca świata. Dlatego właśnie tego dnia zdecydowaliśmy się na jego odwołanie! Wieczorem Błonia Nadwiślańskie zmieniły się nie do poznania, przeistaczając się w jedno wielkie marzenie senne. Przed tłumnie zgromadzonymi torunianami wystąpiła niesamowita grupa francuskich akrobatów Trans Express ze swoim podniebnym spektaklem „Maudits Sonnants”. Poprzez teatr, taniec i muzykę wszyscy widzowie zebrani nad Wisłą, przenieśli się w świat fantazji i ułudy. Gra światła i cienia wykorzystana w spektaklu nawiązywała do przemijania, odrodzenia i nadziei. Artyści wykorzystali również wielkie barokowe dzwony, których dźwięk przypominał wspomnienie dziecięcej pozytywki.

To niezwykłe, plenerowe widowisko nawiązywało do średniowiecznej legendy o toruńskim dzwonie Tuba Dei. Jak głosi legenda, toruńscy mieszczanie już raz odwołali koniec świata, który niechybnie miał nastąpić w 1500 roku, dzięki ufundowaniu dzwonu w katedrze pw. św. Janów. My również postanowiliśmy skorzystać z pomocy torunian i razem z ich pomocą przygotowaliśmy specjalny dzwonek, który rozbrzmiał podczas wydarzenia by zapewnić odwołanie końca świata.

Do motywu toruńskiego dzwonu nawiązało również niepowtarzalne widowisko wyświetlane na ekranie wodnym. Film przygotowany przez Pawła Kloca, przedstawiał wizje apokalipsy obecne w największych kulturach i religiach świata m.in. wierzeniach hinduskich, Koranie, przepowiedniach Majów i Apokalipsie św. Jana.  Rozbłyski iluminacji w plenerze zapierały dech w piersiach, nadając całości ulotnego, onirycznego charakteru. Film uzupełniły wypowiedziami toruńskich licealistów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy odpowiedzieli na pytanie „co gdyby jutro nastąpił koniec świata?”. Posłuchajcie z nami ich odpowiedzi i obejrzyjcie wspomnienie tego niepowtarzalnego wydarzenia:

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

Kontakt dla mediów

Przemysław Draheim

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98

Załączniki