Odbierz darmowe wejściówki na 7. Festiwal Sztuki Faktu!

Odbierz darmowe wejściówki na 7. Festiwal Sztuki Faktu!

Przedpremierowe pokazy filmowe, sportowe tematy oraz spotkania z uznanymi uznani dziennikarzami i komentatorami – można już odbierać darmowe wejściówki na 7. edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu, który odbędzie się w dniach 26 – 28 września 2019 roku. Bezpłatne wejściówki na bloki tematyczne, w tym cykl Fakt w Fabule, pokazy filmowe, spotkania z komentatorami czy dziennikarzami „Ekspresu Reporterów” lub na Galę Zamknięcia do odbioru w kasie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.  Więcej szczegółów poniżej!

Festiwal Sztuki Faktu to wydarzenie poświęcone gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Siódma edycja festiwalu będzie mieć miejsce w dniach 26 – 28 września 2019 r., W tym roku pod silnym wpływem słów wiersza Kazimierza Wierzyńskiego  „…laur olimpijski, znak nasz…”, festiwal porusza tematykę sportową. Do odbioru są już darmowe wejściówki.

Odbiór wejściówek

Darmowe wejściówki na poszczególne bloki dostępne są w następującym punkcie:

  • kasa Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (ul. Wały gen. Sikorskiego 13) w godzinach: poniedziałek: nieczynne, wtorek – czwartek: 10.00–18.00, piątek: 10.00–20.00, sobota: 12.00–20.00, niedziela: 12.00–18.00,
  • ponadto podczas festiwalu wejściówki dostępne będą w punkcie informacyjnym Festiwalu Sztuki Faktu w CSW „Znaki Czasu”,

Uwaga! Na wejściówki nie obowiązują wcześniejsze zapisy – możliwy jest jedynie odbiór wejściówek w powyższym punkcie. Istnieje jednak możliwość rezerwacji grupowej – prosimy o kontakt na adres e-mail: zapisy@tak.torun.pl. W treści maila prosimy podać numer bloku, a także ilość rezerwowanych wejściówek.

Więcej informacji na stronie: http://sztukafaktu.pl/rezerwacja-informacje

Spotkania z wybitnymi dziennikarzami

Z całą pewnością warto zaplanować sobie czas na panele ze znanymi i cenionymi reportażystami, dziennikarzami i komentatorami. Pierwszego dnia festiwalu, 26 września o godz. 20:00 w CSW „Znaki Czasu”, noc należeć będzie do reportażystów. W ramach specjalnego bloku Noc reporterów „Reporterzy niezależni” pojawią się takie osobistości reportażu jak Wojciech Bojanowski, reporter Faktów TVN, TVN24 i Superwizjera TVN, który relacjonował zarówno wojny, jak i klęski żywiołowe, akcje humanitarne z ponad 50 krajów; Marek Segielski, producent filmu „Tylko nie mów nikomu”, reportażu i dokumentu Tomasza Sekielskiego, który odsłonił problem pedofilii w Kościele; Marek Miller – reporter, autor wielu książek, założyciel Laboratorium Reportażu; Siarhiej Pielasa związany z Biełsat TV oraz Władysław Ciejka, reporter, który relacjonuje warszawskie wydarzenia przy użyciu najnowszych technologii.

Dzień później, 27 września od godz. 20:30 w CSW „Znaki Czasu” mikrofon oddany zostanie w ręce znanych głosów polskiego sportu. Podczas Wieczoru Komentatorów „Popłakałem się ze wzruszenia” usłyszymy komentatorskie anegdoty Macieja Iwańskiego, komentatora piłki nożnej i ręcznej w m.in. w TVP, a także Edwarda Durdy, komentatora piłki nożnej i boksu dla kanałów Canal+ i Eurosport.

Ostatniego dnia, 28 września o godz. 16:30 w Czytelni CSW „Znaki Czasu” widzowie festiwalu będą mogli spotkać się z ekipą „Ekspresu Reporterów”. Podczas spotkania Michał Olszański, Barbara Paciorkowska oraz Izabela Szukalska opowiedzą o pracy nad realizacją programu, o swoich doświadczeniach czy o trudnych sytuacjach, które ich spotkały przy realizowaniu materiałów do czołowego programu reporterskiego w Telewizji Polskiej.

Fakt w Fabule

W programie festiwalu ponownie zagości cykl Fakt w Fabule, który w tym roku zaprezentuje trzy produkcje długometrażowe bazujące na prawdziwych historiach. Pierwszą z nich, już 26 września o godz. 18:00, w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) będzie przedpremierowy pokaz filmu „K2. Ostatnia Góra” (2019) w reżyserii Dariusza Załuskiego. Produkcja opowiada losy słynnej wyprawy na K2, połączonej z brawurową akcją ratunkową na Nanga Parbat. Przed filmem odbędzie się spotkanie z Bogusławem Kowalskim i Anitą Parys – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu.

Dzień później, 27 września o godz. 18:30 w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) widzowie zobaczą amerykański dokument nagrodzony Oskarem – „Free solo: ekstremalna wspinaczka” (2018). Produkcja opowiada o wspinaczu, Alexie Honnoldzie, który bez zabezpieczeń, w rekordowym czasie zdobył szczyt pionowej ściany El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Film poprzedzony zostanie spotkaniem z Cezarym Modrzejewskim i Tomaszem Grajpelem – instruktorami klubu wysokogórskiego w Toruniu.

Ostatniego dnia festiwalu, 28 września o godz. 14:00 w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie dokument o legendzie piłki nożnej – Diego Maradonie. „Diego” (2019) poprzedzony zostanie spotkaniem z piłkarzem, trenerem i selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2000–2002 – Jerzym Engelem.

Pokazy specjalne

W programie 7. edycji Festiwalu Sztuki Faktu oprócz emocjonujących produkcji w ramach „Faktu w Fabule” na uczestników czeka także szereg pokazów specjalnych. Wśród nich już 27 września w Kinie Centrum (CSW „Znaki Czasu”) wyemitowany zostanie, zdobywca Oscara, film „Ikar” (2017). Bohaterem produkcji jest amerykański kolarz, Bryan Fogel, który zamierza przetestować na swoim organizmie działanie dopingu, by odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji.

Ostatni dzień festiwalu, 28 września, rozpocznie się specjalnym pokazem filmu „Sen o Warszawie” (2014) poprzedzonym spotkaniem z autorem Krzysztofem Magowskim. Produkcja poświęcona jest charyzmatycznemu muzykowi, jakim był Czesław Niemen.

Wystawa w trójwymiarze

 

W tym roku podczas inauguracji festiwalu, 26 września, o godz. 11:00 w CSW „Znaki Czasu” (Labsen), zaprezentowana zostanie wystawa we współpracy Muzeum Sportu i Turystyki. Specjalnie przygotowana ekspozycja „Sport polski na dawnej fotografii w trójwymiarze”, zawierać będzie około 40 plansz formatu B1, na których uczestnicy będą mogli podziwiać fotografie używając specjalnych trójwymiarowych okularów. Aranżacja wystawy w 3D ma na celu pokazanie historycznych zdjęć we współczesnej technice wizualizacji.

Gala Zamknięcia

Tradycyjnie festiwal zakończy Gala Zamknięcia, na której już 28 września o godz. 19:00, laureaci konkursu otrzymają nagrody za najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. Ceremonię uświetni Izabela Szafrańska, a także Igor Nowicki Band.

Galę zwieńczy występ poświęcony m.in. osobie i twórczości Czesława Niemena w wykonaniu Janusza Radka. Podczas koncertu pod nazwą „Wokół Niemena” usłyszymy takie przeboje jak „Wspomnienie”, „Pod papugami”, „Sen o Warszawie” czy „Dziwny jest ten świat”, ale także utwory autorskie Janusza Radka.

 ***

Pełny program festiwalu dostępny na: http://sztukafaktu.pl/program

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Mecenasem festiwalu jest Science Now. Partnerami festiwalu są TVP Sport, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Wydarzenie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

drukuj

Kontakt dla mediów

Przemysław Draheim

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98