Kot w butach oraz piraci na zakończenie 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Kot w butach oraz piraci na zakończenie 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu

Najbliższy wrześniowy weekend warto spędzić na toruńskiej starówce! Przed nami ostatnie spektakle w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Barwną, pełną humoru i życiowej mądrości puentę festiwalu zaserwują nam dwie rodzime grupy – już 6 września o godz. 20:30 Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego zaprezentuje spektakl w reżyserii Artura Dziurmana pt. „Kot w Butach”, natomiast 7 września o godz. 20:00 Cyrkowa Events przedstawi show „Piraci” połączony z paradą. Wstęp wolny!

5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu dobiega końca. W jego ramach już od końca czerwca mogliśmy zobaczyć różnorodne grupy artystyczne i wiele oryginalnych wydarzeń plenerowych, prezentowanych w toruńskiej przestrzeni publicznej. Wystąpili artyści nie tylko z Polski, ale i Hiszpanii, Rosji czy Austrii. Podczas trzech, festiwalowych miesięcy, mogliśmy zobaczyć podniebne widowisko „Voala Station”, podwodną interpretacją „Hamleta”, uliczne happeningi „Szekspir. Miasto” czy walk-acts austriackiego teatru Belle Etage. To jednak nie koniec teatralnych wrażeń – na odwiedzających festiwal czekają jeszcze dwa przedstawienia: „Kot w Butach” autorstwa Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego oraz „Piraci” przygotowane przez Cyrkowa Events.

Amerykański sen Kota w Butach

Już w piątek, 6 września o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim widzowie będą mogli zobaczyć niebywały spektakl w wykonaniu jedynego w Polsce teatru skupiającego aktorów niewidomych! „Kot w Butach” w reżyserii znanego aktora filmowego i serialowego Artura Dziurmana jest komedią adresowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Podobnie jak w klasycznej wersji baśni, w zdobyciu władzy nad królestwem, parobkowi pomaga mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być… byłym aktorem filmowym.

Historia kota w butach to pełna nadziei opowieść o nieoczekiwanym i ogromnym szczęściu, którą dziś bez wątpienia moglibyśmy nazwać amerykańskim snem. W spektaklu Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego, tytułowy kot rusza do Hollywood w poszukiwaniu sposobu na zapewnienie parobkowi bogactwa. – tłumaczą twórcy spektaklu.

Amerykański sen Kota okazuje się jednak przewrotną parodią na świat hollywoodzkich produkcji. Prywatne życie sław takich jak Goofy, Kubuś Puchatek czy Alladyn ukazane zostało jako słodkie życie amerykańskich gwiazd Hollywood. Wszystko to w kontraście z biedą i nieobyciem parobka, powoduje wiele komicznych sytuacji. Całość widowiska dopełnia dynamiczna muzyka i wartka akcja, które sprawiają, że jest to spektakl atrakcyjny dla widzów w każdym wieku.

Artur Dziurman i ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego prowadzą jedyny w Polsce profesjonalny teatr skupiający aktorów niewidomych. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu jakim jest teatr. Aktorzy ze swoimi spektaklami jeżdżą po całej Polsce. Zagrali już ponad 1300 spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach. Aktualnie kręcone są zdjęcia do 13 odcinkowego serialu „Pasjonaci”, którego emisja odbędzie się w zimowej ramówce TVP.

Piracka parada ulicami Starego Miasta

A już dzień później, 7 września, o godz. 20:00 na Rynku Nowomiejskim Cyrkowa Events zabierze nas w niezwykły teatralno-cyrkowy rejs na zakończenie 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu! Premierowy spektakl „Piraci” to niebywałe widowisko, które łączy ze sobą świat teatru oraz widowisk cyrkowych.

Kolorowe stroje, humor dla całej rodziny i plejada barwnych, pirackich osobowości. Widowisko rozpocznie się o godz. 20:00 na Rynku Nowomiejskim, po czym barwną paradą, na której czele wyruszy wielka łódź, podąży ulicami Królowej Jadwigi oraz Szeroką. Na końcu trasy, na Rynku Staromiejskim zacumuje, tworząc nieodłączny element scenografii cyrkowego spektaklu!

Autorzy spektaklu „Piraci”, czyli Fundacja CircArt (Cyrkowa Events) to ludzie z pasją do inspirowania do nauki poprzez zabawę, a przez to wydobywanie prawdziwej radości. Rok temu pod szyldem Fundacji CircArt zaprezentowali podczas ubiegłorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych spektakl „Telephone love party”. Klaunada stworzona w produkcji wraz z Toruńską Agendą Kulturalną z humorem opowiadała o relacjach międzyludzkich w czasach opanowanych przez telefony komórkowe, Internet i media społecznościowe. Podobnie jak wówczas, tak i podczas „Piratów” bawić będą się doskonale zarówno dzieci, jak i ich rodzice!

Konkurs „Teatralne InstaStory”

Spektakle „Kot w Butach” oraz „Piraci” to ostatnia okazja, aby wziąć udział w konkursie organizowanym specjalnie podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Barwne kostiumy, niezwykłe akrobacje i oryginalne efekty specjalne sprawiają, że Festiwal Teatrów Ulicznych jest tematem idealnym do zdjęć, filmów czy relacji na Instagramie. Z tego powodu Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do wspólnego tworzenia historii!

W tym roku, podczas 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu na wszystkich pasjonatów teatralnych wrażeń czeka konkurs „Teatralne InstaStory”! Wystarczy tylko podzielić się swoją relacją ze spektaklu lub całego festiwalu i wygrać jedną z atrakcyjnych nagród! To już ostatnia okazja przed końcem festiwalu do wzięcia udziału w konkursie. Relacje należy przesyłać do 8 września 2019 roku. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się na stronie tak.torun.pl.

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o spektaklach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

***

FTU 2019

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

drukuj

Kontakt dla mediów

Przemysław Draheim

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98