"Różnorodność miejsca" zachwyciła publiczność - wystartował 11. Bella Skyway Festival

"Różnorodność miejsca" zachwyciła publiczność - wystartował 11. Bella Skyway Festival

20 świetlnych instalacji i niezwykłych projekcji na budynkach, artyści z całego świata, kilkanaście wydarzeń towarzyszących – rozpoczęła się 11. edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do 25 sierpnia 2019 roku. W tym roku do dyspozycji widzów oddano świetlną chińską dzielnicę, projekcję w namiocie sferycznym, pierwszy w historii festiwalu mapping na autobusie oraz niebywałą iluminację mostu! Tak natomiast prezentuje się w obiektywie Adama Brzozy, fotografa National Geographic.

Toruń po raz kolejny rozbłysnął światłem. Rozpoczęła się bowiem 11. edycja Bella Skyway Festival. Świetlne instalacje po raz kolejny zagościły na toruńskiej Starówce, gdzie wszyscy zainteresowani sztuką światła mogą podziwiać je codziennie, od godziny 20.30 do 24.00 do niedzieli 25 sierpnia.

fot. Adam Brzoza (National Geographic)

W roku pięćdziesiątej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu artyści mierzą się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego co na pozór nieosiągalne. Festiwal, podobnie jak natura, która formuje nieznane jeszcze fragmenty wszechświata, dzięki kreatywności i wyobraźni artystycznej zmieniła się w przestrzeń wyjątkową, w której widz jest centrum tej wyprawy w nieznane.

Zachwyt wzbudza niewątpliwie intalacja przygotowana przez Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus – „Devotion”. To zachwycająca projekcja w formacie 360 stopni prezentowana w nowoczesnym namiocie projekcyjnym Polidomes International. Jest to jedyna płatna instalacja podczas całego festiwalu!

Kopuła projekcyjna o łącznej powierzchni 280 m2, a także niemal 10 m wysokości z pewnością zapewni niebywałe wrażenia z seansu. Podobne konstrukcje święcą triumfy na różnorodnych wydarzeniach w Manchesterze, Madrycie czy Abu Dhabi. Sponsorami projekcji są Bank Millennium oraz Color SC.

W dniach festiwalowych, na miejscu projekcji, koszt biletu na „Devotion” wynosi 20 zł. Wstęp gratis dla dzieci do lat 7 w każdym przypadku.

W chińskiej dzielnicy

Podczas festiwalu część Torunia zamieniła się w prawdziwą chińską dzielnicę, dzięki jednej z głównych atrakcji festiwalu „Chinatown”. Projekcja 3D wyświetlana na bramie od strony Wałów gen. Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku przedstawia najważniejsze elementy i akcenty kultury Państwa Środka. Instalację wspiera marka Bella i TZMO SA.

fot. Adam Brzoza (National Geographic)

Zjawiskowych mappingów 3D ciąg dalszy. W tym roku bohaterem jednej z projekcji, po raz pierwszy na festiwalu jest także autobus z taboru toruńskiego MZK. „Symbioza” to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na budynku oraz autobusie, widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem.

fot. Adam Brzoza (National Geographic)

Projekcja zrealizowana dzięki działaniom promocyjnym projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Spacer toruńskim Bulwarem Filadelfijskim nie może obyć się bez dwóch instalacji zlokalizowanych przy Hotelu Bulwar („Rainbow Connection”) oraz na samym moście drogowy im. Józefa Piłsudskiego (”Światło Wisły”), który stał się jednym z największych aktorów wydarzenia. Sponsorem intalacji jest Att Audiotechnika Toruń.

W projekcji na Collegium Maximum „Sąd Ostateczny” każdy z widzów jest współautorem instalacji – chwytając za joysticki i wcielając się kolejno w postać diabła bądź anioła. Oparta o mechanikę klasycznych gier wideo – z pewnością wciągnęła już niejednego widza Bella Skyway Festival!

Trio Steve Nash, Larovsky, Vj Pillow przytgotowało dla widzów festiwalu niemałą audio-wizualną ucztę, podczas której ściany Urzędu Marszałkowskiego stały się ekranem dla instalacji „Sequence” wykonanej przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym. Partnerem projekcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Warto także wybrać się pod Pałac Dąmbskich, który przez wiele lat był siedzibą Zakładu Plastyki Intermedialnej. Młodzi artyści tworzący animację na potrzeby mappingu „Retush” nie mieli okazji studiować w tym budynku, dlatego animacja przewrotnie ukazuje miejsce poprzez „różnorodność twórców”. Projekcja zrealizowana została przez grupę 15 osób – studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Sponsorem projekcji jest PGE Toruń S.A. Mecenasem projekcji jest dystrybutor marki Monetto, który zaprasza także na Pokazy Multimedialne.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest
TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest
Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, Color SC, Mionetto, Specjal, Trops oraz ATT Audiotechnika. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

drukuj

Kontakt dla mediów

Przemysław Draheim

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98