Toruńska Majówka trwa! Zobacz, co jeszcze przed nami!

Toruńska Majówka trwa! Zobacz, co jeszcze przed nami!

Za nami energiczne Święto Tańca, akustyczny koncert Gabriela Fleszara i Bartosza Wójcika, a także występy młodych toruńskich talentów. Jednak na mieszkańców Torunia i turystów, podczas Majówki, wciąż czeka wiele okazji do świętowania i doskonałej zabawy. Pierwsza z nich już w środę, 1 maja – na scenie na Rynku Staromiejskim o godz. 20:00, w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, wystąpi zespół Püdelsi ze specjalnymi gośćmi: Vanesą Harbek i Jackiem Kawalcem.

1 maja (środa)

Już w środę, 1 maja, świętować będziemy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w godz. 10:00–12:00 w wybranych instytucjach kultury, korzystających z funduszy europejskich, odbędą się dni otwarte. W programie m.in.:

  • Bezpłatne zwiedzanie Krzywej Wieży (TAK) – wstęp wolny (bez wejściówek)
  • Bezpłatne zwiedzanie Dworu Artusa - liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy do 29.04. e-mail: sekretariat@artus.torun.pl, tel. 56 655 49 39)
  • Bezpłatne zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – grupy do 15 osób, zwiedzanie w turach: 10:00-10:30, 10:45-11:15 oraz 11:30-12:00. Zapisy będą przyjmowane w sekretariacie CNMW pod numerem tel. 56 690 49 90 od dnia 23 kwietnia od godz. 8:00 do wyczerpania miejsc)
  • Bezpłatne zwiedzanie Teatru Baj Pomorski – obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail organizacja@bajpomorski.art.pl Uwaga! Brak wolnych miejsc!
  • Bezpłatne zwiedzanie wystawy "Wystaw się w CSW 2019" w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" – wstęp wolny od godz. 12:00, wejściówki do odbioru przed wejściem na wystawę)
  • Bezpłatne zwiedzanie CKK Jordanki – wstęp wolny w dwóch turach o godz. 10:00 i o godz. 11:00 (wstęp bezpłatny, bez wejściówek, wejście A)

Także z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, o godz. 20:00 odbędzie się specjalny koncert – wystąpi zespołu Püdelsi, a wraz z nim niezwykli goście: Vanesa Harbek, argentyńska gitarzystka oraz Jacek Kawalec, znany polski aktor.

Ponadto w ciągu dnia na mieszkańców Torunia i turystów czeka Majówka rycerska w CK Zamku Krzyżackim, spektakl „Baśń o Złotej Rybce” na dużej scenie Teatru Baj Pomorski, performance na wystawie Mariny Abramovic „Do czysta”, Magazyn Sztuki 7 czy warsztaty rodzinne „Sypanie piaskiem” w Kamienicy pod Gwiazdą.

2 maja (czwartek)

W czwartek 2 maja, tradycyjnie obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od godz. 14:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość wojskowa, a zaraz po niej o 14:30 piknik patriotyczny. O 17:30 natomiast na Rynku Staromiejskim usłyszymy koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Tego dnia rozpocznie się też nowy cykl koncertów plenerowych pod nazwą „Muzyka poważna na leżakach”. Przez cztery następne dni, nieopodal klimatycznego miejsca, jakim jest Krzywa Wieża, utalentowani i doświadczeni instrumentaliści zagrają piękne, klasyczne utwory. Pierwszego dnia, 2 maja, o godz. 16:30 wystąpi duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), jak i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

O godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim usłyszymy takie hity jak „Pocieszanka” czy „Nie liczę godzin i lat”. Wystąpi wokalista, gitarzysta i kompozytor, Andrzej Rybiński. Oprócz tego nie zabraknie mocy atrakcji: performance’ów w ramach wystawy „Do czysta” w Centrum Sztuki Współczesnej, Jarmarku średniowiecznego, warsztatów w Domu Mikołaja Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika czy koncertu Moniuszko kameralnie. Gotlands Blasarkvinett w ramach 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Nadbałtyckich PROBALTICA.

3 maja (piątek)

Piątek, 3 maja, tradycyjnie związany będzie z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. O godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. Zaraz po niej mieszkańcy Torunia będą mogli wziąć udział w uroczystości wojskowej.

Nie zabraknie także innych atrakcji: Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Jarmarku średniowiecznego, spektakli Teatru Baj Pomorski czy inauguracji sezonu turystycznego na Wiśle „Regaty między mostami” oraz Forum Wiślanego. Te ostatnie odbędą się w godzinach 13:00–19:00 w rejonie Przystani „Toruń” i Błoni Nadwiślańskich.

Podczas drugiego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, od godz. 17:00 przy Krzywej Wieży, niecodziennych wrażeń dostarczy „Fluent Ensemble”. Duet w składzie Wojciech Psiuk oraz Przemysław Wojciechowski to oryginalne połączenie akordeonu i saksofonu, który zagra m.in. kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

W piątkowy wieczór, o godz. 20:00, na plenerowej scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi Tomasz Kluz i zespół Bridge Band. To skład dynamicznych osobowości, który poprzez swój repertuar zabiera publiczność w świat muzycznej przygody.

4 maja (sobota)

Sobota, 4 maja będzie dobrą okazją, aby wybrać się na jedną z plenerowych, majówkowych atrakcji. Od 10:00 w CK Zamek Krzyżacki rozpocznie się kolejny dzień Jarmarku średniowiecznego. Od 11:00 natomiast na Rynku Staromiejskim odbędzie się Piknik majówkowy z wieloma łamigłówkami i zagadkami naukowymi dla najmłodszych. Od 12:00 natomiast na ul. Rydygiera 12 czekać będzie „Przystanek Pumptrack”.

Trzeci dzień cyklu „Muzyka poważna na leżakach” uświetni kwartet smyczkowy „Virtuoso”, który wystąpi przy Krzywej Wieży od godz. 17:00. „Virtuoso” to oryginalny kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Zespół wystąpi w składzie Przemysław Nawrocki (I skrzypce), Michał Kwaśniak (II skrzypce), Karol Piechowiak (altówka) oraz Jan Przytuła (wiolonczela). Zaraz po występie, o 18:00 kolejna gratka dla melomanów, w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, na Rynku Staromiejskim wystąpi Kaunas Big Band.

Przed scenę na Rynku Staromiejskim zapraszamy natomiast wszystkich miłośników folkowych brzmień. Od godz. 20:00 wystąpi tercet „Słowianki”. Usłyszymy piosenki takie jak „Czerwone korale”, „Bałkanica”, „Skrzydlate ręce”, „Prawy do lewego”.

5 maja (niedziela)

Ostatni dzień Majówki z pewnością upłynie pod hasłem muzyki. Pod Krzywą Wieżą, o godz. 15:00 wystąpi Kapela Non Grata, która zamknie nowy cykl koncertów „Muzyki poważnej na leżakach”. Podczas występu, widzowie usłyszą pieśni miłosne wywodzące się z tradycji muzyki średniowiecznej, renesansowej czy celtyckiej.

Równie ciekawą, muzyczną propozycją będzie recital fortepianowy „Moniuszko i jego Europa” o godz. 17:00 w Sali prób w CKK Jordanki, a także „Tramwaj Moniuszko” w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, który w godz. 11:30 – 15:30 będzie kursował na trasie linii 1 z osiedla Na Skarpie.

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie koncert artysty od lat związanego z Toruniem. Już o 20:00, na Rynku Staromiejskim, wystąpi Maciej Tacher. Jako wokalista i autor tekstów, Tacher eklektycznie oscyluje między indie popem a folk rockiem, sięgając czasem również po motywy jazzowe. Na koncercie towarzyszyć mu będzie wokalistka i wiolonczelistka Infinito Quartet Klaudia Marzec.

Więcej informacji o toruńskiej Majówce na stronie tak.torun.pl. Pełen harmonogram wydarzeń na stronie: torun.pl/majowka2019

***

Koordynatorami Toruńskiej Majówki są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

Kontakt dla mediów

Przemysław Draheim

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98