Rozśpiewany Orszak Trzech Króli przybędzie do Torunia!

Rozśpiewany Orszak Trzech Króli przybędzie do Torunia!

Olbrzymie postaci Trzech Króli, tradycyjne pokazy jasełek, rozśpiewane anioły, wystawa bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim, a na zakończenie występ Mateusza Ziółko z zespołem – kolorowo i śpiewająco zapowiada się Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Torunia już w niedzielę, 6 stycznia 2019 roku.

Tradycją stało się obchodzić w Toruniu Święto Trzech Króli barwnym i hucznym korowodem. W tym roku, 6 stycznia w niedzielę, czeka nas zarówno moc atrakcji, jak i momenty zadumy. O godzinie 11.00 w Katedrze śś. Janów odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Toruńskiej. Natomiast przed godziną 12.00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, mędrcy będą formować swoje monarsze orszaki: Kacper Orszak Europejski, Melchior Orszak Azjatycki, a Baltazar Orszak Afrykański. Zgromadzeni uczestnicy po oficjalnym przywitaniu przez Prezydenta Miasta Torunia, wyruszą kolorową paradą w stronę Rynku Nowomiejskiego.

Warto zaznaczyć, że kolorowe Orszaki będą formować się w różnych miejscach obok Pomnika Kopernika: czerwony Orszak Europejski od strony Ratusza, zielony Orszak Azjatycki od ul. Różanej, a niebieski Orszak Afrykański od strony ul. Żeglarskiej – opowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Świąteczny korowód z pewnością ożywi rewelacja zeszłorocznego Orszaku – postacie Trzech Króli nawiązujące do hiszpańskich gigantes. Akcentów z Półwyspu Iberyjskiego będzie więcej – na Rynku Nowomiejskim każdy uczestnik parady będzie mógł zobaczyć wystawę belenes de Navidad, czyli bożonarodzeniowych szopek wykonywanych w hiszpańskim stylu. Dużo będzie się też działo na scenie usytuowanej na Rynku Nowomiejskim. W programie m.in. pokaz tradycyjnych jasełek w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej w Grębocinie czy koncert zespołu „Synowie”.

Mateusz Ziółko fot. Dorota Czoch

Doskonałym, muzycznym, zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli będzie występ jednego z najciekawszych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Mateusz Ziółko to zwycięzca III edycji „The Voice Of Poland”, X odsłony „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz konkursu Super Debiuty 2014 podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uczestniczył także w programach „Mam Talent” i „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. W 2017 roku wydał debiutancki album „Na nowo”, na którym znalazły się takie utwory jak „Szkło” oraz „Planety”. Jego największy hit „W płomieniach” osiągnął spektakularny wynik 52 milionów wyświetleń w serwisie Youtube.

Wycieczka-niespodzianka za konkursowe zdjęcie w „Foto-O!rszaku”!

W ramach Orszaku Trzech Króli organizowany jest konkurs „Foto-O!rszak” dla grup (klasy przedszkolne, szkolne, koła zainteresowań, grupy znajomych), w którym do wygrania jest atrakcyjna nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia: wycieczka-niespodzianka!

Wystarczy 6 stycznia 2019 roku pojawić się grupą na Orszaku Trzech Króli i zrobić wspólne zdjęcie podczas barwnej parady – oczywiście mając na sobie jasełkowe przebrania. Liczy się przede wszystkim kreatywność!

Zdjęcie lub zestaw zdjęć należy przesyłać na adres e-mail konkurs@tak.torun.pl, w temacie wiadomości wpisując „Konkurs – Foto-O!rszak”. Zdjęcia powinny być w oryginalnej rozdzielczości, bez podpisu na zdjęciu, czy jakiegokolwiek znaku wodnego. – podkreśla Marcelina Jarmolińska, koordynatorka projektu.

W treści wiadomości prosimy podać dane kontaktowe (nazwa szkoły, klasa bądź nazwa grupy widocznej na zdjęciu, imię nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej grupę do konkursu, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail).

Na konkursowe zdjęcia z Orszaku Trzech Króli czekamy do niedzieli 13 stycznia 2019 roku. Zwycięzców ogłosimy w środę 16 stycznia 2019 roku na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Grupa laureatów zostanie także poinformowana o wyróżnieniu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Więcej szczegółów na stronie: https://www.torun.pl/orszak/

***

Organizatorami cyklu wydarzeń świąteczno-noworocznych w Toruniu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/