„Mała Rapsodia Polska” na stulecie niepodległości

„Mała Rapsodia Polska” na stulecie niepodległości

Toruńskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyjmą muzyczny charakter już 8 listopada w Auli UMK wydarzeniem łączącym w sobie podniosły charakter uroczystości i radosny nastrój świętowania. Jego pierwszą część stanowić będzie niezwykły koncert „Mała Rapsodia Polska” – niezwykłe połączenie muzyki klasycznej z malarstwem i poezją. W drugiej części wydarzenia na scenie zabrzmi zupełnie inna muzyka w wykonaniu Tomasza Karolaka i zespołu Pączki w Tłuszczu.

8 listopada o godzinie 18:00 na Auli UMK odbędzie się interesujący występ, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, stworzony przez kompozytora i pianistę Janusza Blecharza. Natchnienie dla artysty stanowiły prace innego twórcy – profesora Czesława Dźwigaja, rzeźbiarza, malarza i grafika. Malarski tetraptyk zatytułowany „Mała Rapsodia Polska”, który stał się inspiracją do stworzenia widowiska, stanowić będzie multimedialną scenografię koncertu. Skomponowana przez Blecharza muzyka wykonywana będzie na żywo przez muzyków z Orkiestry fundacji Pro Artem składającej się z muzyków Akademii Beethovenowskiej, którym towarzyszyć będą chór z solistką Moniką Gębalą oraz znany z seriali „Czas honoru” i „To nie koniec świata!” aktor Artur Dziurman.

„Mała Rapsodia Polska” ma, w zamyśle autora, stanowić świadectwo patriotyzmu i znak kultywowania najwyższych wartości narodowych, stając się symbolem i przesłaniem do młodego pokolenia. Widowisko ma przypomnieć odbiorcom jak istotnym wydarzeniem było ogłoszenie przed stu laty Niepodległości naszego narodu i ustanowienie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Mała Rapsodia Polska i Tomasz Karolak z Pączkami w Tłuszczu

Zaproszona do współpracy przy projekcie Orkiestra Fundacji Pro Artem składająca się z muzyków Akademii Beethovenowskiej idealnie wpasowuje się w założenia twórców, chcących dotrzeć do młodego pokolenia. Fundacja Pro Artem powstała dla wspierania historycznego i kulturalnego dziedzictwa narodowego Polski. Członkami Orkiestry są natomiast jedni z najwybitniejszych studentów i absolwentów europejskich wyższych szkół muzycznych między innymi z Polski, Nieniec, Brukseli czy Paryża – przedstawiciele młodego pokolenia muzyków.

W drugiej części koncertu toruńskiej publiczności zaprezentuje się, ze swoim autorskim repertuarem, aktor filmowy i teatralny Tomasz Karolak wraz z zespołem Pączki w Tłuszczu. Muzycy zaproponują zupełnie inne, rockowo-popowe podejście do świętowania tego niezwykłego jubileuszu, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bilety na wydarzenie będą dostępne w sprzedaży od 22 października w kasie CKK Jordanki (Al. Solidarności 1-3) oraz w sklepie „Pamiątki pod Ratuszem” (ul. Rynek Staromiejski 1). Ceny biletów w zależności od sektora wynoszą 25 zł i 15 zł.

 

Obowiązuje również specjalna zniżka dla posiadaczy Karty Seniora oraz Karty Dużej Rodziny. Ich posiadacze będą mogli zakupić bilety w cenie 10 zł.

***

Organizatorami koncertu "Mała Rapsodia Polska" oraz Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem wydarzenia jest dostawca ciepła dla Miasta Torunia  spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła.

 

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

Kontakt dla mediów

„Mała Rapsodia Polska” na stulecie niepodległości

Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji

p.draheim@tak.torun.pl
+48 883 32 16 98