Muzyczne świętowanie w Toruniu

Muzyczne świętowanie w Toruniu

Punkty muzyczne w wielu miejscach miasta, muzyka rozbrzmiewająca na ulicach zabytkowej starówki, wokalne i instrumentalne zdolności prezentowane przez lokalne zespoły, grupy i artystów — wzorem lat ubiegłych, 21 czerwca, między godzinami 14.00 a 22.00, w Toruniu odbędzie się 10. edycja ogólnoświatowego Święta Muzyki.

Święto Muzyki to cykliczne wydarzenie, które odbywa się na całym świecie 21 czerwca. Święto, zgodnie z hasłem „muzyka wszędzie, koncert nigdzie!”, nie jest festiwalem, lecz przeżywaniem muzyki na żywo. Wszystko to ma na celu ukazanie jej siły, różnorodności i bogactwa poprzez uwzględnienie jak największej liczby rodzajów i nurtów muzycznych.

Hejnał Torunia odegrany z Ratusza Staromiejskiego przez trębaczy Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu rozpocznie obchody toruńskiego Święta Muzyki. Na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Mostowej zaprezentują się zespoły muzyczne działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu, a na rogu ulic Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary  wystąpią uczniowie Centrum Muzycznego RIFF i zespół Bordo Drones. Przy Krzywej Wieży usłyszymy abstract audio art w wykonaniu Cave Collective i Marka Hoogslaga, natomiast na placu u zbiegu szosy Chełmińskiej i alei Solidarności przy pomniku Kargula i Pawlaka swoje muzyczne zdolności pokażą uczniowie Butterfly School i Infinito.

Wzorem lat ubiegłych, ogólnodostępne i bezpłatne koncerty organizowane przez artystów, grupy i zespoły muzyczne odbędą się w różnych miejscach Torunia. Jedną z tegorocznych muzycznych atrakcji będzie bezpłatny przejazd zabytkowym tramwajem, w którym melomani będą mogli posłuchać bluesa w oryginalnym wydaniu — informuje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pod balkonem Ratusza Staromiejskiego wystąpi zespół Senter Peace, przed Centrum Kultury „Dwór Artusa” Steve Nash — dwukrotny mistrz świata International DJ Association World Championships, a przed CKK Jordanki w muzyczną słowiańską i klasyczną podróż zabiorą nas Slavic Voices i Impro Classic.

Z okazji Święta Muzyki Dwór Artusa zaprezentuje swoje ultranowoczesne oblicze. A wszystko podczas niezwykłej Skrecz Sesji, którą poprowadzi mistrz świata DJ-ów Steve Nash. Wraz z uczestnikami warsztatów, które miały miejsce w naszej instytucji, zaprezentuje on stworzony podczas szkoleń materiał. Dodatkowo występ będzie miał charakter interaktywny. Wszyscy chętni będą mogli podejść do kilku rozstawionych stanowisk DJ-skich, spróbować skreczów, poeksperymentować z padami i komputerem — podkreśla Łukasz Wudarski, Kierownik Działu Artystycznego Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Również puby i kawiarnie nie pozostaną obojętne na muzyczne świętowanie. W kawiarni „Hanza Cafe” usłyszymy Kamila Milewskiego i Beatę Stempską, w „Hipisówce” MegaraŻ, w „Wehikule Czasu” Leybat i Tantrum, w „Końcu Świata” Nova Band i Sensitive to Sound, a w „Skajłeju” będzie miksował Tomasz Cebo. Dom Pomocy Społecznej zaprasza z kolei na koncert grupy muzycznej Wrzosy Band. Harmonogram oraz lista punktów muzycznych dostępne są pod adresem: www.swietomuzyki.pl.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

drukuj