Wystartowało Kulturalne Lato

Wystartowało Kulturalne Lato

Festiwale, spektakle plenerowe, koncerty, pikniki i warsztaty — Kulturalne Lato w Toruniu po raz kolejny przynosi szereg rozmaitych atrakcji. Jeden z największych festiwali światła w Europie, muzyka filmowa rozbrzmiewająca w sercu toruńskiej starówki, niecodzienne widowiska teatrów ulicznych, spotkania rodzinne, zajęcia dla najmłodszych — to tylko część z bogatej oferty wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców Torunia i turystów przez miejskie instytucje kultury, galerie, muzea i stowarzyszenia. Pełną listę wydarzeń można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

Przed nami kolejna edycja Kulturalnego Lata. Czerwiec, lipiec i sierpień przyniosą mnóstwo wyjątkowych wydarzeń, wśród których znajdują się wyczekiwane przez cały rok imprezy, m.in. Święto Muzyki, Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Wizje, Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej czy wyjątkowy świetlny Bella Skyway Festival.

Czerwcową odsłonę Kulturalnego Lata otworzy Piknik Ekologiczny „Dwie Rzeki” odbywający się w ramach XXXII Dni Drwęcy. 4 czerwca między godziną 11.00 a 17.00 na Błoniach Nadwiślańskich będzie można podziwiać pokazy hydroodrzutowe, przejechać się hybrydową toyotą, wysłuchać muzycznych koncertów, poznać ekologicznych wystawców czy wziąć udział w średniowiecznych grach wspólnie z Fundacją „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. Z kolei już 6 czerwca będzie można wysłuchać koncertu z okazji 8. urodzin Hard Rock Pub Pamela Records, podczas którego wystąpią Lou Shields (solo), Moriah Woods Trio oraz Johnny Mastro & Mama’s Boys. Początek wydarzenia o godzinie 19.00 w HRP Pamela.

Tradycyjny Jarmark Katarzyński będzie odbywał się w dniach od 10 do 26 czerwca. Jak co roku nieodłącznym elementem jarmarku będą stragany z dziełami rękodzielniczymi, wyrobami związanymi z kulturą ludową, pamiątkami czy artykułami kolekcjonerskimi. Wszystkie usytuowane będą w ścisłym centrum toruńskiej starówki, na ulicy Różanej, pod Łukiem Cezara oraz na placu Rapackiego. Nie zabraknie ponadto warsztatów artystycznych i innych niespodzianek przygotowanych dla najmłodszych uczestników.

IV Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny „Per musicam ad astra” 18 czerwca o godzinie 20.00 w Kościele NMP w Toruniu zainauguruje koncert Per musicam ad humanitatem, podczas którego wykonane zostaną Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo. Koncert specjalny tegorocznego Festiwalu, pod tytułem Per musicam ad sacrum, z muzyką Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” odbędzie się 19 czerwca o godzinie 19.30 również w Kościele NMP w Toruniu. Repertuar koncertu obejmie muzykę sakralną, m.in. antyfony, psalmy, kantyk oraz pieśni.

Wzorem lat ubiegłych, 21 czerwca, w pierwszy dzień kalendarzowego lata odbędzie się Święto Muzyki, podczas którego swoje wokalne i muzyczne zdolności będą prezentować zarówno profesjonaliści, jak i nieformalne grupy i zespoły, organizujące ogólnodostępne i bezpłatne koncerty w przestrzeni miasta. Wydarzenie będzie odbywało się między godzinami 14.00 a 22.00.

Na czerwiec przypada także święto Torunia. W ramach Dni Torunia, w dniach od 23 do 26 czerwca na mieszkańców i turystów czekać będzie szereg atrakcyjnych artystycznych i plenerowych wydarzeń. 23 czerwca o godzinie 20.00 na wiślanym statku wystąpią Mezo i Sara Pach. W piątek, 24 czerwca odbędzie się jeden z najważniejszych elementów obchodów miejskiego święta — uroczyste odsłonięcie kolejnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Tegorocznymi laureatami są Olga Bołądź — pochodząca z Torunia aktorka teatralna i filmowa oraz Marek Żydowicz — historyk sztuki, organizator Camerimage — Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Partnerem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A.

Bezpośrednio po uroczystym odsłonięciu Katarzynek, o godzinie 20.30 XX Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura zainauguruje Wieczór z Blusem w wykonaniu Marzeny Ugornej. Tego dnia zapraszamy także na Świętojańską Noc Zakupów, w trakcie której będziemy mogli zrobić zakupy na toruńskiej starówce aż do godziny 22.00. Z kolei 25 czerwca odbędzie się V Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej oraz Rycerski Turniej Średniowieczny, czyli IX Toruńskie Medievalia. Dla wszystkich, którzy lubią zwiedzanie po zmroku przygotowano kolejną — III Toruńską Noc Muzeów.

Świętowanie Dni Torunia zakończy się w niedzielę, 26 czerwca o godzinie 20.00 plenerowym koncertem zatytułowanym Akustyczna Radiostacja.

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i festynowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

drukuj