Trzej Królowie zapraszają na barwne widowisko do Torunia

Trzej Królowie zapraszają na barwne widowisko do Torunia

Trzy kolorowe orszaki, trzy orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne i śpiewające anioły podczas barwnej parady z królewskimi koronami i słodkościami dla najmłodszych, a na deser koncert „Dzieci z Brodą”, czyli Joszka Brody z 25-osobową grupą dziecięcą — niezwykle ciekawie zapowiada się Orszak Trzech Króli, który już 6 stycznia 2016 roku odbędzie się w Toruniu.

Już po raz kolejny wszyscy przybyli w styczniowe, świąteczne popołudnie do grodu Kopernika będą mogli uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. 6 stycznia 2016 roku, od godziny 14.30, w trzech różnych punktach Starego Miasta, Trzej Królowie będą formować swoje monarsze orszaki: Kacper przy Bramie Żeglarskiej, Melchior pod Łukiem Cezara, a Baltazar w okolicach placu Teatralnego. Po ich uroczystym przywitaniu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przez Prezydenta Miasta Torunia i Ordynariusza Toruńskiego wszyscy razem, tworząc barwną paradę, po godzinie 15.00 ruszą w kierunku Rynku Nowomiejskiego.

Orszak Europejski Króla Kacpra, Orszak Azjatycki Króla Melchiora oraz Orszak Afrykański Króla Baltazara wzbogacą grupy dziecięce z toruńskich szkół. Nie zabraknie ponadto trzech orkiestr dętych, chorążych z flagami, husarii i rycerstwa — informuje Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas całej trasy orszaku uczestnikom i wszystkim obecnym towarzyszyć będą postaci aniołów, diabłów i pastuszków. Wszyscy otrzymają królewskie korony, a najmłodsi — hiszpańskie słodycze. Nie zabraknie chórów anielskich — scholi, wspólnot i kleryków. Religijne scenki odgrywane wzdłuż ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, jak również kolorowe konfetti, pozwolą poczuć świąteczny klimat wydarzenia.

O godzinie 15.30 na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Nowomiejskim odbędzie się inscenizacja jasełkowa, podczas której Trzej Królowie oddadzą symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus oraz przekażą królewskie dary. Z kolei Prezydent Miasta Torunia oraz Ordynariusz Toruński złożą życzenia mieszkańcom miasta.

W finale Orszaku Trzech Króli zobaczymy koncert zespołu „Dzieci z Brodą”, czyli Joszka Brody z 25-osobową grupą dziecięcą.

Na godzinę 15.45 zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia na niezwykły koncert. „Dzieci z Brodą” zaprezentują publiczności znane i mniej znane kolędy, nietypowe instrumenty muzyczne, a także zaproszą do wspólnego śpiewania pastorałek. Na chcących aktywnie uczestniczyć w koncercie będą czekały specjalnie przygotowane śpiewniki orszakowe — dodaje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Świąteczne wydarzenie na Rynku Nowomiejskim zakończy się około godziny 16.30. Organizatorami Orszaku Trzech Króli są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerami wydarzenia są Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”.

Jasełkowy zawrót głowy

Przypominamy także, że już po raz kolejny dla najmłodszych uczestników Orszaku Trzech Króli został przygotowany przebierany konkurs „Jasełkowy zawrót głowy” z cennymi nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. Wystarczy pojawić się w oryginalnym przebraniu na Orszaku Trzech Króli i zrobić sobie zdjęcie, uczestnicząc w barwnej paradzie. Najbardziej kreatywne stroje będą miały szansę wygrać jedną z trzech atrakcyjnych nagród Prezydenta Miasta Torunia: tablet, aparat cyfrowy lub odtwarzacz MP3. 6 stycznia za pasem, dlatego pracę nad oryginalnym przebraniem warto zacząć już teraz!

Zdjęcia, z hasłem „Konkurs — Jasełkowy zawrót głowy!” w temacie, należy przesyłać na adres e-mail konkurs@tak.torun.pl. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko dziecka widocznego na fotografii, imię i nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej dziecko do konkursu, adres, a także kontaktowy numer telefonu. Na jasełkowe zdjęcia z Orszaku Trzech Króli czekamy do piątku, 15 stycznia 2016 roku, do godziny 12.00. W kolejny piątek, 22 stycznia 2016 roku, na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej ogłosimy zwycięzców konkursu.

Ograniczenia w ruchu

W środę, 6 stycznia 2016 roku, w godzinach od 13.30 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu północna i zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

6 stycznia 2016 roku tramwaje linii nr 1, 2, 3 i 5 oraz autobusy linii nr C, 10, 15, 19, 20, 21, 23, 26, 29, 31, 32, 35 i 44 kursować będą według świątecznych rozkładów jazdy — nie będą wykonywane kursy oznaczone w rozkładach jazdy literą „b”. Autobusy linii nr 0, 11, 12, 13, 14, 18, 22, 27, 30, 34, 36 i 38 kursować będą według niedzielnych rozkładów jazdy. Nie będą kursować autobusy linii nr 40.

Dodatkowe kursy autobusów i tramwajów w związku z Orszakiem Trzech Króli:

  • autobus linii nr 27 z Wrzosów o godzinie 14.20,
  • autobus linii nr 30 z osiedla Nad Strugą o godzinie 14.05,
  • w godzinach od 13.06 do 17.06 (z pętli „Reja”) linia tramwajowa nr 3 kursować będzie według niedzielnego rozkładu jazdy, to jest co 15 minut.

Około 15 minut po zakończeniu koncertu na Rynku Nowomiejskim zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów na liniach nr 10 — z alei Solidarności w kierunku Podgórza oraz nr 27 — z alei Solidarności w kierunku Wrzosów.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

drukuj