teaser.jpg

Festiwal Teatrów Ulicznych zaprasza po raz kolejny

Festiwal Teatrów Ulicznych, czyli zupełnie nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Torunia, ponownie zaprasza na wyjątkowe widowisko. Tym razem to Teatr „Pinezka” zaprezentuje swoje umiejętności. Już w sobotę, 8 sierpnia, będziemy świadkami aż dwóch inscenizacji osadzonych w przestrzeni toruńskiej starówki. Spektakle odbędą się na Rynku Staromiejskim, pierwszy o godzinie 14.00, kolejny o godzinie 16.00.

Teatr „Pinezka” od 35 lat bawi ludzi na ulicach całego świata. Dawniej rokrocznie występował w Toruniu pod pomnikiem Kopernika i po latach chętnie tutaj wraca. W jego repertuarze jest 12 spektakli, więc jest z czego wybierać, ale w tym sezonie przedstawiony zostanie jubileuszowy spektakl pt. „Marionetarium Clowna Pinezki”, w którym występuje plejada gwiazd marionetkowych z różnych spektakli. W Toruniu zaprezentowane zostanie także przedstawienie pt. „Stary Clown i morze”, które teatr wykonywał między innymi w Kennedy Center w Waszyngtonie. Spektakle Teatru „Pinezka” to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatru „Pinezka” nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie bez bariery językowej. Teraz nadszedł czas na Toruń.

Festiwal Teatrów Ulicznych rozpoczął się w czerwcu. To wtedy ze wspaniałym odbiorem spotkało się przedstawienie „C’era una volta” produkcji włoskiej grupy „Ondadurto Teatro”. Stanowiło ono bardzo dobre rozpoczęcie festiwalu, co udowodniła frekwencja w trakcie wydarzenia. Kolejny pokaz na międzynarodowym poziomie zaprezentowała się Grupa „Bratři v tricku” w swoim spektaklu „Plovarna”, który zauroczył publikę. Mam nadzieję, że i tym razem publiczność zachwyci się oryginalnym pokazem. Zapraszamy już w najbliższą sobotę, spektakl odbędzie na Rynku Staromiejskim — komentuje Małgorzata Burzyńska, koordynatorka festiwalu.

Program Festiwalu Teatrów Ulicznych, spektaklem „Wodewil Warszawki”, zamknie 21 sierpnia Teatr „Pijana Sypialnia”. Przedstawienie nawiązywać będzie do realizowanego przez artystów cyklu „Teatr na leżakach”, podającego sztukę teatralno-muzyczną w lekkiej, przystępnej, wakacyjnej wręcz formie.

Widowiskowe spektakle dostępne dla szerokiej publiczności, niejednokrotnie oparte na zastosowaniu zadziwiających efektów scenicznych, akrobatycznych, pirotechnicznych lub świetlnych, wydatnie wzbogacają letnią ofertę kulturalną Torunia oraz sprzyjają promocji kulturalnej marki miasta. Festiwal Teatrów Ulicznych, za sprawą otwartej formuły i spektakli bez biletów, przybliża szerokiej i różnorodnej publiczności tematykę współczesnego teatru ulicznego, umożliwiając bezpośredni kontakt z najciekawszymi propozycjami artystycznymi zespołów z Polski i zagranicy.

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem festiwalu jest EDF Toruń.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/