teaser.jpg

Kulturalne Lato w sierpniu

Różnorodne warsztaty, koncerty, wystawy, teatry uliczne i mnóstwo zabaw — to tylko zapowiedź atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Torunia w najbliższym miesiącu. Ale sierpień przyniesie przede wszystkim jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku — Bella Skyway Festival, magiczny festiwal, który od 25 do 30 sierpnia opanuje toruńską starówkę niesamowitymi świetlnymi iluminacjami. Pełny program letnich imprez przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Zwolennicy muzyki klasycznej nie będą zawiedzeni — międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura to wydarzenie, które ma za sobą dziewiętnastoletnią tradycję i podejmuje temat relacji między muzyką i architekturą. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Festiwal odbywa się od 28 czerwca i potrwa do 29 sierpnia 2015 r. Kolejny letni wieczór umili torunianom występ zwieńczający cykl „Koncerty pod Gwiazdami”. Dwór Artusa w ciągu ostatnich tygodni zaprezentował całą plejadę polskiej sceny muzycznej. Już 7 sierpnia, na zakończenie festiwalu, zaprezentuje się Ryszard Rynkowski. Zapowiada się dawka dobrej zabawy połączonej z nutą sentymentalnych nastrojów. Centrum otwartych dla publiczności wydarzeń wakacyjnych w mieście stanowić będzie Scena Letnia usytuowana na Rynku Staromiejskim. W wakacyjne wieczory lokalni twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki występują przed szerszą publicznością. Akcja rozpoczęła się 2 lipca, a potrwa do 20 sierpnia.

Dobra wiadomość czeka na miłośników spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze — prezentacje, które przez ostatnie lata z powodzeniem realizowała Toruńska Agenda Kulturalna, otrzymały w tym roku formę Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przypomnijmy, że pierwsza jego odsłona miała miejsce 26 czerwca. Publiczność była świadkiem nietuzinkowego spektaklu teatru ulicznego z Włoch — „C’era Una Volta”. Kolejny spektakl — „Plovarna” — w ramach festiwalu zaprezentowała czeska grupa teatralna „Bratri v tricku”. Niesamowite widowisko lekko i z humorem bawiło zgromadzoną publiczność. Już 8 sierpnia wystąpi także Teatr „Pinezka”, który od 35 lat bawi ludzi na ulicach całego świata. Dawniej rokrocznie występował w Toruniu pod pomnikiem Kopernika i po latach chętnie tutaj wraca. 8 sierpnia odegra na Rynku Staromiejskim dwa spektakle: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”. Program festiwalu zamknie 21 sierpnia Teatr „Pijana Sypialnia” spektaklem „Wodewil Warszawski”. Przedstawienie nawiązywać będzie do realizowanego przez artystów cyklu „Teatr na leżakach”, podającego sztukę teatralno-muzyczną w lekkiej, przystępnej, wakacyjnej wręcz formie.

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert pamięci Andrzeja Zauchy zatytułowany „Andrzej Zaucha Jazzowo”, który odbędzie się 15 sierpnia 2015 roku na Rynku Staromiejskim. Podczas koncertu wystąpi 17-osobowy zespół pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina oraz soliści Andrzej Dąbrowski, Janusz Szrom, Anna Serafińska, Mietek Szcześniak i Monika Borzym. W ramach Kulturalnego Lata w Toruniu będą odbywać się interesujące warsztaty i wystawy w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Galerii Sztuki Wozownia oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Cykl Kulturalnego Lata w Toruniu zakończy jeden z najbardziej unikalnych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival (25–30 sierpnia 2015 roku). Za sprawą międzynarodowych i lokalnych twórców Toruń przez kilka sierpniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu. Festiwal łączy sztukę światła i astronomię. Instalacje świetlne, specjalne akcje i happeningi zostają specjalnie przygotowane przez artystów festiwalu i są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/