Kolejna odsłona Festiwalu Teatrów Ulicznych

Kolejna odsłona Festiwalu Teatrów Ulicznych

Festiwal Teatrów Ulicznych, czyli zupełnie nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Torunia, ponownie zaprasza na wyjątkowe widowisko. Tym razem to czeski zespół Bratři v tricku zaprezentuje swoje umiejętności. Już w niedzielę, 26 lipca o godzinie 17.00, będziemy świadkami zabawnej inscenizacji osadzonej w przestrzeni toruńskiej starówki. Spektakl odbędzie się przy Fontannie Cosmopolis na Skwerze Lucjana Broniewicza.

W ciągu ostatnich trzech lat gościliśmy w Toruniu najbardziej uznane europejskie grupy teatrów ulicznych. W 2012 roku grupa Transe Express zaprezentowała zapierający dech w piersiach spektakl „Maudits Sonnants”, w 2013 roku — mimo rzęsistego deszczu — publiczność zachwycała się podniebnymi akrobacjami w widowisku „Envolée Chromatique”, zaś w 2014 roku obserwowała zmagania ludzi z maszyną w „Basculoscopii” grupy Pipototal. Te wydarzenia przyciągnęły tysiące torunian. Duże zainteresowanie widzów tą formą sztuki skłoniło nas do rozszerzenia formuły prezentowania spektakli plenerowych. Toruń zyskał w ten sposób nowy festiwal — komentuje Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

„Plovarna” to luźno inspirowane nowelą Vladislava Vančury widowisko, które bawi się poezją lekko i z humorem, używając cyrkowych środków ekspresji — żonglerki, chodzenia po linie i akrobacji w parach. Grupa Bratři v tricku została założona w 2009 roku, gdy Kristýna Vlčková dołączyła do duetu The Trick Brothers. Przez wiele lat artyści występowali na prestiżowych festiwalach europejskich. Tym razem ta wyjątkowa grupa zaprezentuje się przed toruńską publicznością. Tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami a kobietami, wreszcie walka między mężczyznami o tę jedyną, zagwarantują wzruszające widowisko.

W czerwcu ze wspaniałym odbiorem spotkało się przedstawienie „C’era una volta” produkcji włoskiej grupy Ondadurto Teatro. Stanowiło ono bardzo dobre rozpoczęcie festiwalu, co udowodniła frekwencja w trakcie wydarzenia. Mam nadzieję, że i tym razem publiczność zachwyci się pokazem na międzynarodowym poziomie. Zapraszamy już w najbliższą niedzielę, spektakl odbędzie przy Fontannie Cosmopolis— komentuje Małgorzata Burzyńska, koordynatorka festiwalu.

W ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych juz wkrótce wystąpi także Teatr Pinezka, który od 35 lat bawi ludzi na ulicach całego świata. Dawniej rokrocznie występował w Toruniu pod pomnikiem Kopernika i po latach chętnie tutaj wraca. 8 sierpnia odegra dwa spektakle: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”.  Program festiwalu zamknie 21 sierpnia Teatr Pijana Sypialnia spektaklem „Wodewil Warszawski”. Przedstawienie nawiązywać będzie do realizowanego przez artystów cyklu „Teatr na leżakach”, podającego sztukę teatralno-muzyczną w lekkiej, przystępnej, wakacyjnej wręcz formie.

Widowiskowe spektakle dostępne dla szerokiej publiczności, niejednokrotnie oparte na zastosowaniu zadziwiających efektów scenicznych, akrobatycznych, pirotechnicznych lub świetlnych, wydatnie wzbogacą letnią ofertę kulturalną Torunia oraz będą sprzyjać promocji marki kulturalnej miasta. Festiwal Teatrów Ulicznych, za sprawą otwartej formuły i spektakli bez biletów, przybliży szerokiej i różnorodnej publiczności tematykę współczesnego teatru ulicznego, umożliwiając bezpośredni kontakt z najciekawszymi propozycjami artystycznymi zespołów z Polski i zagranicy.

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem festiwalu jest EDF Toruń.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

drukuj