teaser.jpg

Festiwal Wizje

Tegoroczne lato obfituje w nowe, festiwalowe wydarzenia. Obok Festiwalu Teatrów Ulicznych, który zadebiutuje 26 czerwca, na toruńskiej kulturalnej mapie pojawi się kolejny ciekawy punkt, Festiwal Wizje prezentujący sztukę współczesną w przestrzeni publicznej. Festiwalowe prezentacje będzie można oglądać od 4 do 12 lipca 2015.

Najbardziej imponującym dziełem zaprezentowanym w ramach festiwalu będą dwie 50 metrowe panoramy Torunia wykonane przez toruńskiego fotografika i laureata Thorunium, Marka Czarneckiego. Tak oglądana panorama na pewno dostarczy wrażeń.

W programie znajdzie się także oryginalny „Czerwony dywan” Katarzyny Malejki. Będzie to taki dywan, jaki do tej przywykliśmy widywać na telewizyjnych galach i na innych doniosłych imprezach. Zostanie umieszczony na jednej z ulic starówki. Instalacja balansować będzie pomiędzy tym co prawdopodobne, a absurdalne i z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie – komentuje Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu.

Po spacerze, na który dotąd mogły pozwolić sobie tylko gwiazdy, ujrzymy np. „Ambonę” autorstwa Natalii Wiśniewskiej, czy projekt „Ustawka” Stefana Kornackiego, którego główną ideą jest działanie w przestrzeni miejskiej przy pomocy odzyskanych napisów, neonów oraz logotypów. Stworzone na ich podstawie instalacje, wydarzenia oraz happeningi pojawiają sie w różnych kontekstach, przenosząc historie związaną z miejscami, skąd pochodzą. Zachowując swój charakter i pochodzenie, kreują nowe pola znaczeniowe.

Festiwalowe instalacje będą zlokalizowane w przestrzeni Placu Rapackiego, Fontanny Cosmopolis i Łuku Cezara.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/