Toruńska Agenda Kulturalna

27 września 2018, 15:47, Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival zawędrował do Getyngi!

W ramach 40-lecia partnerskiej współpracy pomiędzy Toruniem a Getyngą, w Getyndze odbędzie się specjalna edycja Bella Skyway Festival. Toruński festiwal zawędrował do niemieckiego miasta w Dolnej Saksonii. Organizatorzy wraz z artystami przygotowali dwanaście świetlnych instalacji, których pokaz zaplanowano na 29-30 września 2018 roku. 

Toruński Bella Skyway Festival to wydarzenie rozpoznawalne także w zagranicznych mediach. W ramach  40 rocznicy współpracy partnerskiej flagowa toruńska impreza zostanie zrealizowana dla niemieckiej publiczności 29 i 30 września.

Cieszy fakt, że większość realizacji przygotowali polscy artyści – specjalnie ściągnięci na wydarzenie. Mieszkańcy zobaczą techniki wykorzystywane w Toruniu, które są charakterystycznymi elementemi festiwalu, jaki w tym roku obchodził dziesięciolecie.

Solar System to pokaz będący multimedialną podróżą przez Układ Słoneczny. Autorem animacji wyświetlanej na obiekcie sferycznym jest  Piotr Majewski. Jak mówi sam autor:

Zaczynamy od Słońca, wokół którego krążą planety naszego systemu. Odwiedzamy je po kolei – począwszy od Merkurego. Niewątpliwą atrakcją naszej podróży będzie bliskie spotkanie z Marsem. Czerwona Planeta budzi bodaj największe emocje mieszkańców Ziemi, a na ziemskim niebie wciąż jest najjaśniejszym obiektem wieczoru. Nie mniej ciekawie zapowiadają się Jowisz i Saturn na zapierających dech obrazach w niespotykanej dotąd jakości. Warto zobaczyć!”

Solar system.jpg

Tegoroczna instalacja Duszki z doliny wyglądała jak obraz z bajki. W podobnym klimacie utrzymana jest realizacja Little People’s Village wykonana przez Anne Galas. Instalacja poprzez światło wydobywające się z „wnętrza pnia” przez otwory okienne ma oddziaływać na wyobraźnię widza, dawać poczucie, że wewnątrz znajduje się miejsce tętniące życiem, gdzie na krętych schodach krzątają się miniaturowe istoty, a lampki pozapalane przy łóżkach w każdym z pokoi rzucają blask na zewnątrz. Tylko nieliczni nie szykują się jeszcze do snu, napawając się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

LPV.jpg

Mieszkańcy Torunia mogli ujrzeć niejeden mapping na fasadzie Collegium Maximum. Tym razem na fasadzie Teatru Niemieckiego w Getyndze grupa Art4media przygotowała przedsionek do świata onirycznych wizji – Deus ex machina. Artyści zabiorą widza w podróż, która stanie się ucztą zarówno dla wzroku, jak i słuchu. Podróż znaną mieszkańcom Torunia już doskonale i na którą z wielką przyjemnością zaproszą mieszkańców Getyngi.

teatrgetynga.jpg

Oprócz wymienionych atrakcji dla widzów przygotowano także:

1. Woda nie zna granic (Bogusław Palewicz), 2. Volksbank-Gebaude (Bogusław Palewicz), 3. Gauss-Webber-Laser, 4. Arché (Klara Skórska, Dominika Majewska, Milena Tomkiewicz), 8. Horizontal Interference (Kasia Malejka, Joachim Sługocki), 9. Urban Jungle (Bogusław Palewicz), 10. Secret Garden (Magdalena Radziszewska), 11. GOettingen Torun Muhlenmalerei (Hilke Diers, Marcos Durand, Sabine Harton, Christel Irmscher, Diana Janecke, Sigrid Kindel, Leena Krüger, Lilly Stehling, Matthias Walliser), 12. Vier Kirchen Laser.

Przypominamy, że wydarzenie w Getyndze zostało zaplanowane na 29-30 września 2018 roku.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival w Getyndze są Miasto Toruń i Miasto Getynga
Sposnorami głównymi festiwalu są GöStrom Stadtwerke Göttingen, CEB Göttinger Entsorgungsbetriebe, Städtischen Wohnungsbau GmbH Göttingen,Volksbank Kassel Göttingen.
Sponsorami festiwalu są EAM, Landhause Biewald, Augusta, Kohlstedt Gerüstbau, Klartext, GWS. Partnerem medialnym jest Göttlinger Tageblatt. Partnerem przewozowym Bella Skyway Festival w Getyndze jest DT Transporte GmbH.

STOPKA DO NEWSA.png

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

Załączniki

jpg, rozmiar: 181 KB
pobierz plik
jpg, rozmiar: 231 KB
pobierz plik
jpg, rozmiar: 109 KB
pobierz plik
png, rozmiar: 38 KB
pobierz plik
png, rozmiar: 415 KB
pobierz plik