19 czerwca 2018, Toruńska Agenda Kulturalna

Muzyczne świętowanie na ulicach Torunia!

Dziewiętnaście punktów muzycznych w wielu miejscach zabytkowej starówki, przeróżne zespoły i soliści, brzmienia z pogranicza najróżniejszych gatunków i muzyka na świeżym powietrzu – wzorem ubiegłych lat Święto Muzyki odbędzie się w Toruniu 21 czerwca! Muzyczne świętowanie rozpoczynamy od godziny 12:00!

Święto Muzyki to cykliczne wydarzenie, które odbywa się na całym świecie 21 czerwca. Święto, zgodnie z hasłem „muzyka wszędzie, koncert nigdzie!”, nie jest festiwalem, lecz przeżywaniem muzyki na żywo. Wszystko to ma na celu ukazanie jej siły, różnorodności i bogactwa poprzez uwzględnienie jak największej liczby rodzajów i nurtów muzycznych.

Toruńskie obchody Święta Muzyki rozpocznie hejnał Torunia odegrany z Wieży Ratusza Staromiejskiego przez trębaczy Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Później już może być tylko ciekawiej – od 14:00 na rogu ulic Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary wystąpi Aron Blum, a następnie Janusz „Raptus” Waściński. W okolicach godz. 15:00 HRPP Pamela opanują gitarowe brzmienia za sprawą uczniów Centrum Muzycznego RIFF, a ok. godz. 16:00 Piernikowe Miasteczko na ul. Podmurnej 62 stanie się bajkową sceną dla Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. Przy Skwerze Marynarki Wojennej wystąpi Marius Vinati Zolkevka, w Domu Pomocy Społecznej im. Dr Leona Szumana usłyszeć można będzie niezwykły koncert jego mieszkańców. Ulica Szeroka natomiast rozbrzmi w rytmie dyktowanym przez Towarzystwo Śpiewacze Lutnia.

swieto-muzyki-2018-small.jpg

To jednak nie koniec atrakcji, bo oryginalne i niespotykane koncerty w przestrzeni Starego Miasta, i nie tylko, trwać będą do godz. 22:00. Przechadzając się ulicami Starówki zawędrować będzie można na skrzyżowanie ulic Szerokiej i Mostowej, gdzie zaśpiewają wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, a następnie zagra Tomasz Cebo i Janek Gembala. Na placu przed Urzędem Miasta usłyszymy Agregandado – TTMS – N obrotów, a pod fontanną Cosmopolis Impro Classic. Pod Łukiem Cezara zagra natomiast zespół o niezwykle tajemniczej nazwie – Kapela Non Grata, a na Rynku Nowomiejskim – Wielcy Kompozytorzy.

Wiele muzycznych emocji zapewne znaleźć będzie można także w toruńskich lokalach. W Kawiarni Lenkiewicz zagra Mayah Acoustic Trio, w Pubie Tratwa zespół Illegal Boys, a w Wehikule Czasu, w niezwykłą dźwiękową podróż zabiorą zespoły Faux Pas i In The Van. Niezwykłą gratką dla fanów słowiańskich brzmień będzie zapewne koncert Slavic Voices w restauracji Monka na ul. Piekary 2, natomiast w klubokawiarni Cyrkowej zjawiskowy koncert Cave Collective – zespołu, który zrzesza muzyków sześciu narodowości. Warto odwiedzić teź Koniec Świata na ul. Podmurnej 4–6, gdzie w okolicach godz. 20:00 zagrają zespoły Abrakadabra i Myasta, a po 22:00 zabawę afterparty poprowadzi Ruff Puff Soundsystem. Swoistym finiszem Święta Muzyki będzie impreza multimedialna studentów w Zakładzie Plastyki Multimedialnej na ul. Mickiewicza 121. W programie m.in. Zofia Analog, Gribojedow, Kompozyt czy pokazy multimedialne i Vjingowe.

ulotka mala 2.jpg

 

Harmonogram Święta Muzyki (START, g. 12:00):


1. Wieża Ratuszowa

 

2. Skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary

 

3. Hard Rock Pub Pamela, ul. Legionów 36

 

4. Piernikowe Miasteczko, ul. Podmurna 62

 

5. Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, ul. Ducha Świętego 4

 

 6. Dom Pomocy Społecznej im. Dr Leona Szumana, ul. Szosa Chełmińska 220

 

7. Ulica Szeroka 36

 

8. Skrzyżowanie ulic Szerokiej i Mostowej

 

9. Plac przed Urzędem Miasta

 

10. Kawiarnia Lenkiewicz, Stary Rynek 33/34

 

11. Fontanna Cosmopolis, ul. Fosa Staromiejska 1A

 

12. Wehikuł Czasu, ul. Ducha Świętego 6

 

13. Restauracja Monka, ul. Piekary 2

 

14. Cyrkowa, ul. Rynek Staromiejski 1

w składzie: Tim Sanford (USA) - trąbka, saksofon

Mark Hoogslag (Holandia) - saksofon, flet

Adam Jankiewicz (Polska) - gitara elektryczna

Alessandro Gerlando (Włochy) - bas

Paul Brennan - (Irlandia) - keyboard

Lucas Moura (Brazylia) - perkusja

15. Tratwa, ul. Flisacza 7 A

 

16. Łuk Cezara, ul. Piekary 37

 

17. Rynek Nowomiejski

 

18. Koniec Świata, ul. Podmurna 4-6

 

19. Zakład Plastyki Intermedialnej, ul. Mickiewicza 121

W programie: Zofia Analog, Gribojedow, Kompozyt (live set), pokazy multimedialne i Vjingowe

 

Harmonogram oraz lista punktów muzycznych dostępne także pod adresem: www.swietomuzyki.pl.

 

II Toruń Speedline Cup


II Toruń Speedline Cup.png

Już 22 czerwca  o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim II Toruń Speedline Cup, czyli gratka dla wszystkich wielbicieli mocnych wrażeń. W powietrzu zmierzą się najszybsi linoskoczkowie świata, którzy z pewnością dostarczą niezwykłych emocji. Oprócz samych zawodów znajda się także atrakcje dla najmłodszych, takie jak nauka podstaw chodzenia po linie.

 

swieto-muzyki-swieto-tanca-2018-belka.png.png