11 lipca 2017, Toruńska Agenda Kulturalna

Podsumowanie 3. edycji Festiwalu Wizje

Trzecia edycja Festiwalu Wizje zakończona! W czasie czterech słonecznych dni instalacje zdobiły krajobraz toruńskiej Starówki i przyciągnęły uwagę ogromnej liczby osób. Street art nabiera popularności.

Bez żadnych wątpliwości sztuka współczesna przyciąga, co można stwierdzić przez wzrastającą liczbę osób zatrzymujących się przy „wizyjnych” instalacjach. 

Rozwojowi sztuki współczesnej służą nie tylko  wystawy w centrach kulturalnych, lecz w szczególności wydarzenia takie jak „Wizje”. Dlaczego? Taki street art trafia do wielkiej i bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców. Poprzez zwykły spacer po toruńskiej Starówce, każdy może zetknąć się z tym wyjątkowym rodzajem sztuki i, co ważne, przyjrzeć się jej z bliska. Warto zaznaczyć, że takie wydarzenia jak „Wizje” to idealne rozwiązanie dla całej rodziny, sposób na edukację kulturalną dzieci i oderwanie ich od ekranu komputera– mówi Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Okazało się, że wiele osób, które zainteresowały się instalacjami Festiwalu, nie miały wcześniej okazji obcowania ze sztuką współczesną z różnych powodów, m. in. braku środków lub zwykłej niewiedzy na temat takiego rodzaju dzieł. Dzięki obiektom zainstalowanym w przestrzeni Starego Miasta, nie tylko mogli bezpłatnie wziąć udział w dużym wydarzeniu kulturalnym, ale też zrozumieć ich głębokie przesłanie za sprawą, obecnych przy każdej z nich, szczegółowych opisów napisanych przez samych artystów.

W tym roku, dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej, istotna była promocja wydarzenia w internecie, aby trafić do większej grupy osób. Oprócz osobnej strony internetowej Festiwalu, dużo „Wizji” było na facebooku. Stworzono także osobne wydarzenie. Informację o „Wizjach” można było przeczytać również m. in. na stronie internetowej miasta Torunia, usłyszeć w radiu PiK i obejrzeć w aktualnościach toruńskich TV Toruń.

Fotorelację z Festiwalu znaleźć można tutaj: https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/albums/72157683909000480