Toruńska Agenda Kulturalna

5 lipca 2017, 10:01, Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Wizje – toruński street art

Sztuka, iluzja oraz historyczna architektura – to niezwykłe połączenie już niedługo zagości w Toruniu. Od 6 do 9 lipca mury toruńskiej starówki zmienią się nie do poznania! Oczom mieszkańców i turystów ukażą się niezwykłe instalacje pod wspólną nazwą „Przywidzenia”.

Festiwal „Wizje” organizowany jest już po raz trzeci przez Toruńską Agendę Kulturalną. Każdego roku prezentuje sztukę współczesną w przestrzeni Starego Miasta. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych siedmiu artystów sztuki współczesnej. Stworzyli oni 8 niezwykłych dzieł, które zajmą przestrzeń od Fontanny Cosmopolis przez Plac Rapackiego, ul. Pod Krzywą Wieżą aż do Skweru Marynarki Wojen­nej. Są to obiekty o charakterze site-specific – stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. To czyni tegoroczną edycję Festiwalu „Wizje” tak wyjątkową.

„Wizje” są próbą przybliżenia sztuki współczesnej i wyjścia z nią w przestrzeń publiczną, co daje możliwość interakcji z mieszkańcami Torunia, zwłaszcza tymi, którzy na co dzień nie uczest­niczą aktywnie w życiu kulturalnym miasta. Artyści wizjonerzy przyglądają się z bliska miejskiej strukturze i przetwarzają widzianą rzeczywistość, przenikają średniowieczne mury, sięgając znacznie głębiej niż potrafi oko człowieka. Są pewnego rodzaju zderzeniem, konfrontacją pomiędzy tym, co zastane i ciągłe, a tym, co ulotne i efemeryczne.

Dlaczego „Przywidzenia”? Zjawiska artystyczne pojawiają się w przestrzeni toruńskiego Starego Miasta na chwilę. Są spojrzeniem na miejską perspektywę i przetworzeniem widzianej rzeczywistości. Majaki, zaburzenia przestrzeni, iluzja — to zaledwie część tego, co uchwycić można patrząc na wylot, docierając do drugiego dna, dostrzegając to, czego nie widzą inni – mówi Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na odbiorców czeka wiele atrakcji. Zobaczyć będzie można rzekę powstałą z książek autorstwa Kamila Myszkowskiego, która wypłynie z jednego z filarów Pod Łukiem Cezara w stronę Placu Ra­packiego. Oryginalność tego projektu tkwi w kartkach papieru wspomnianych książek, które owiewane przez wiatr będą stwarzały iluzję płynącej wody.

Innym obiektem obecnym na Festiwalu będą czarne koty wykonane przez Szymona Motyla, nawiązujące do toruńskiej legendy o kocie Blachaczu, który uratował Toruń. Co ciekawe, kierunek pozornej wędrówki kota wskazuje miejsce kolejnych instalacji.

Dodatkowo przy fontannie Cosmopolis, a także w jej wnętrzu, zainstalowane zostaną trzy wolno stojące obiekty, które będzie można oglądać zarówno z zewnątrz jak i od środka. Na jedną formę składa się stalowa konstrukcja w kolorze jasnoszarym oraz spiętrzone pasy miękkiego PCV zwieszone z góry wewnątrz konstrukcji. Projekt dostarczy z pewnością całą gamę wrażeń oraz pozwoli „zanurzyć się” w krajobraz. Autorką tego projektu, noszącego nazwę „Ot!_pływanie”, jest Anna Kaczkowska.

Więcej szczegółów, plan i opis wszystkich instalacji na stronie: http://festiwalwizje.pl/.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

Załączniki

pdf, rozmiar: 290 KB
pobierz plik