Toruńska Agenda Kulturalna

27 kwietnia 2017, 12:43, Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival przyciąga artystów z całego świata.

Ponad 90 zgłoszonych instalacji i artyści z 18 krajów, w tym z tak odległych miejsc jak USA czy Tajlandia — to bilans zakończonego właśnie naboru projektów na 9. edycję Bella Skyway Festival, która odbędzie się w dniach 22–27 sierpnia 2017 roku.

Tegoroczny open call dla artystów chcących zaprezentować się na festiwalu, który zakończył się 9 kwietnia, okazał się sukcesem. W ramach konkursu napłynęło ponad 90 propozycji z niemal całego świata. Swoje instalacje zgłosili artyści z między innymi Finlandii, USA, Australii, Izraela i… Tajlandii. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu Bella Skyway Festival nie tylko w Europie.

“Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem na starym kontynencie, jednak nie spodziewaliśmy się, że informacja o Bella Skyway Festival dotarła aż do najdalszych zakątków świata, takich jak chociażby Tajlandia czy Australia.” — mówi Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Zgłoszone instalacje są naprawdę imponujące. Wśród wysłanych propozycji pojawiły się między innymi sześciometrowa instalacja leżącego na brzuchu niemowlęcia, trzymetrowa figura Dawida zbudowana z akrylu, która ożywa za sprawą światła mieszającego się z wodą, pięciometrowa marioneta, wypełniona światłem i poruszana za pomocą dźwigu, imitującego rękę lalkarza oraz chmura zbudowana z pomocą techniki origami w barwach tęczy. Wszystkie projekty są imponujące, jednak dopiero za kilka tygodni będzie wiadomo, które z 90 propozycji trafią do programu tegorocznej edycji Bella Skyway Festival.

Potwierdzeniem międzynarodowej renomy festiwalu jest to, że Bella Skyway Festival otrzymał w tym roku miano „EFFE Label 2017-2018” przyznawane przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali współfinansowane przez Unię Europejską. Jest to wyróżnienie przyznawane co dwa lata, do którego aplikują setki festiwali z całego świata. Żeby otrzymać to wyróżnienie należy wykazać się artystycznym zaangażowaniem i udziałem społeczności. Jury weryfikuje także międzynarodowy charakter wydarzenia oraz globalną perspektywę istnienia festiwalu.

W otrzymanej ocenie jurorzy stwierdzili, że Bella Skyway Festival jest bardzo obiecującym festiwalem, a jego umiejscowienie w mieście narodzin Kopernika jest doskonałe ze względu na to, że jego twórcy starają się łączyć sztukę z nauką. Według komisji, organizatorzy Bella Skyway Festival wkładają wiele wysiłku aby angażować lokalną społeczność, a współpraca z innymi europejskimi festiwalami świadczy o jego rozpoznawalności na festiwalowej mapie świata.

* * *

9. Bella Skyway Festival odbędzie się w Toruniu, w dniach 22–27 sierpnia 2017 roku.
Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerem konferencji prasowej, na której zaprezentowano relację z Bella Skyway Festival
w technologii 360°, był sklep CeX Toruń.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/